DOLAR 17,9331
EURO 18,4099
ALTIN 1.039,38
BIST 2.864,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 30°C
Yağmurlu
Kastamonu
30°C
Yağmurlu
Paz 25°C
Pts 29°C
Sal 28°C
Çar 28°C
resim yükle
resim yükle

Selam insanlık hakkıdır

Selam insanlık hakkıdır
Beypark
23.02.2022
306
A+
A-

İnsan, varoluşun gereği bizzat insan olması hasebiyle değerli olmayı hak eder. Zira Allah onu diğer yaratılmıştan üstün özelliklerde donatmıştır. Sayamayacağımız kadar güzel meziyetleri vardır. Bizzat Allah (cc) kıymetlendirmiş, değer vermiş.

REKLAM-VEREB-L-RS-N

Yer yüzünün halifesi tayin etmiş. Ama bunu da şarta bağlamıştır. Şerefli olarak yaratılmasının farkında olarak o şeref düzeyine ulaşması karşılığında değil midir bu üstünlük? Yaratılıştan gelen takdir edilmiş özelliklere şükretmek gerekiyor. Ancak meziyetlerimizi doğru istikamette kullanarak bu değerliliğin hakkını da vermek gerekmiyor mu?
Mesela hayat boyu çok insanla karşılaşırız. Tanışır, arkadaş oluruz. Dostluk kurarız, severiz, sayarız. Üzülürüz, seviniriz, sevindiririz ya da üzeriz. İnsan ilişkilerinin sayamayacağız kadar durumu ve duygu hali vardır. Ancak her ne olursa olsun her insanla dost olmak gibi arkadaşlık gibi bir zorunluluğumuz olmasa bile yok saymayacak kadar da olsa insani bir iletişim şart değil midir? Bugün beğenmediğimiz bir insan, beğenmediğimiz o yönlerini düzelterek bizden üstün seviyeye gelebilir. Bizzat önyargılarımız kaynaklı tanımadığımız insanlara burun kıvırmak niye? Şekilcilikle insanları damgalamak, düşünce ve duruşlarıyla ötekileştirmek, işimize gelmiyor diye kırıcı davranmak ve yok saymak, onurunu incitmek… İnsana yakışan bir yaklaşım değildir. Niye mi? Kimin ne olacağı bilinmez de işte ondan!
Büyüklerimiz her şeyin ve her kimsenin hep sonuna dikkat çekmişlerdir. Hayır dilemişler, güzel sonlar için dua ve temennilerde bulunmuşlardır. Manidardır; kibre kapılan alimin zalim, tövbekâr olmuş zalimin de takvalı olarak ömrünü tamamladığına şahit olmak. Ne kendi durduğumuz zemini sağlam bileceğiz, ne de başkasının olumsuzluğunu ayıplayarak onları dışlayacağız. Her insan bizatihi insan olmasından kaynaklı tek başına bile bu yönüyle saygıyı hak etmektedir. İlgimizi çekmeyen, dikkat ölçülerimizin içine girmeyen, belki de bundan sonra hiç görmeyeceğimiz insanlar da olabilir bunlar. Yine de kötü davranmamak gerek. Görüşmeyecek olsak dahi. Aksi halde menfaatimiz kadar iyi, yoksa kötü olmak bizim kötü oluşumuza işaret etmektedir. Öyle ise bize yakışan neyse, kendimize nasıl davranılmasını istiyorsak şahsımızda da bunu ispat etme zorunluluğumuz vardır. Eğer insan olma iddiamız söz konusu ise…
Bunu, yakın çevremizden başlayarak iletişim içine girdiğimiz her insana uygulamalıyız. Zira herkeste ele alınacak bir güzellik, artı değer ve farklı meziyetler illa ki vardır. Bizden de daha çok üstün yönleri pekâlâ olabilir. Kimse kendisini dev aynasında görmeye kalkmamalı bu yüzden. Ne demiş büyük Allah dostu Erzurumlu İbrahim Hakkı hazretleri; “Hakkı gel sırrını eyleme zahir, Olmak ister isen bu yolda mahir, Harabat ehlini hor görme şakir, Defineye malik viraneler var.”
Kimseyi küçümsememek ve değersizleştirmemek lazımdır. Her insandan öğrenilecek bir taraf illa ki vardır. Bakmasını bilen, bilgiyi önemseyen, tecrübeye kıymet veren, insana saygı duyan böyle yapar. Kimseye basit, bilgisiz, tecrübesiz ve çocuk muamelesi yapmaz. Kaldı ki çocuk da sevgiyi ve saygıyı hak eden kutsi bir emanet değil midir?
Hor görmemeli kimseyi, her insan bir selamı, bir tebessümü en azından ilgiyi ve dikkati hakkedecek kadar kıymetlidir. Zira başka türlüsü Hakkın gücüne gider…

I0SuO.gif
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.