Tosya Haber37.com

Tosya’da sokak hayvanları sorununa çözüm getirecek proje başlatıldı

Tosya’da sokak hayvanları sorununa çözüm getirecek proje başlatıldı
2.160 Okundu
12 Ocak 2019 - 18:43

Tosya’da büyük bir sorun haline gelen sokak hayvanları ile ilgili başlatılan ‘Patiler Üşümesin’ kampanyası hayata geçti. Özellikle başıboş gezen köpekler için şehrin uzak yerlerine konulacak barınaklar ile Tosya’daki köpek sorununa çözüm üretilebileceği düşünülüyor.

Tosya Kaymakamlığı tarafından başlatılan ve Tosya Belediyesi, Tosya Marangozlar Odası ve Tosya’daki hayvanseverler ile öğrenciler tarafından desteklenen ‘Patiler Üşümesin’ isimli kampanyanın ilk kulübeleri düzenlenen törenle şehir merkezindeki muhtelif yerlere bırakıldı. Tosya’da büyük bir sorun olan sokak hayvanları nedeniyle Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin ve Başkan Kazım Şahin’in girişimleri ile başlatılan proje ile soğuk kış günlerinde sokakta yaşayan kedi ve köpekler için kulübeler yapıldı. İlk olarak Mezbahane bahçesine belediye tarafından yapılan alana bırakılan kulübelerin yanı sıra kediler içinde şehir merkezine mini kulübeler bırakıldı. Hayvanseverler ve öğrencilerin de katılımıyla gerçekleştirilen törende konuşan Kaymakam Deniz Pişkin: “Sağlıklı bir barınma ve beslenme ortamı sunduğumuzda artık köpeklerimizi şehir merkezinde göremeyeceğimizi ümid ediyorum” diyerek sokak hayvanları meselesini çözüme kavuşturabileceklerini ifade etti.

Kaymakam Deniz Pişkin: “Kısa bir zaman önce başlatmış olduğumuz ‘Patiler Üşümesin’ kampanyasının ilk meyvelerini aldığımız gün. Tosya Belediyemiz ve hayvansever vatandaşlarımızla yapmış olduğumuz istişareler neticesinde yapmış olduğumuz bir kampanya. Burada amacımız ilçemizdeki sokak hayvanları meselesine hem onları hem de insanları mağdur etmeyecek şekilde ortak bir çözüm üretmekti. Hem soğukla, hem de açlıkla mücadele eden bu hayvanlara sağlıklı barınaklar oluşturabilir miyiz ilk etapta düşüncemiz buydu. Arkasından bu barınakları herkesin mutabık olacağı, kimsenin rahatsızlık duymayacağı, şehrin içerisinden köpeklerin tasfiye edileceği noktalara taşıdıktan sonra da burada da beslenmelerini sürdüreceğiz ve hem onlar sağlıklı bir şekilde soğuğa ve açlığa karşı hayatlarını sürdürmüş olacaklar hem de ilçe merkezindeki vatandaşlarımız köpeklerden duydukları tehdit ve korkudan bir nebze olsun bertaraf edilmiş olacaklar. Bu anlamda bu kampanyanın çok paydaşlı, çok ortaklı ve bir çok insan tarafından katkı sunulan bir kampanya olduğunu belirtmek istiyorum. Üst çatı olarak Tosya Kaymakamlığı görünse de bütün kurumlarımız işin içerisinde. Örneğin hastane ve okullarımızdan yemeklerimizi topluyoruz, belediyemiz yer ve barınakların uygun yerlere yerleştirilmesi ve temizliklerinin yapılması konusunda yardım alıyoruz. Hayvanseverlerimiz mama konusunda destek veriyorlar ve Türkiye’nin bir çok yerinden açmış olduğumuz banka hesabına katkılar geliyor. Marangozlar odamız da işçilik ücreti istemeksizin bizlere fayda sağlıyorlar. Bu kulübeleri daha çok şehir merkezinin dışı yerlere koyacağız, oralarda beslemeyi sürdüreceğiz ve bu şekilde onların şehre inmeyeceğini de düşünüyoruz. Sağlıklı bir barınma ve beslenme ortamı sunduğumuzda artık köpeklerimizi şehir merkezinde göremeyeceğimizi ümid ediyorum. Hayvansevererimiz, öğrencilerimiz herkes bu iş için seferber. Bu işe çocuklarımızı özellikle dahil ettik Milli Eğitim boyutu çok önemliydi. Biz okullarda hem hayvan sevgisinin işlenmesi, onlara hayvan sevgisi konusunda bir farkındalık aşılanması hem de bu kampanyaya destek olunması adına Milli Eğitim Müdürlüğümüzden özellikle rica ettim. Okullarda bir hafta boyunca böylesi güzel etkinliklerde bulundular. Bir çok okulumuz kendi imkanları ile hem köpek hem kedi kulübesi oluşturdular ve bugün onlarda bu kulübeleri buraya getirip onları buraya bırakmanın mutluluğunu yaşadılar. Bu anlamda bu projeye katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin de sadece Tosya’nın değil Türkiye’nin sorunu olan sokak hayvanları sorununa Tosya’da böyle güzel bir etkinlikle çözüm üretmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek hassasiyetinden dolayı bu işe öncülük ettiği için Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin’e teşekkür ederek sözlerine başladı. Şahin konuşmasında: “Hayvanseverlerin milli eğitimin, çocuklarımızın bu işe el vermesi ayrı bir güzel. Bu beslenme ünitelerini şehrin bir çok yerinde oluşturacağız. Dolayısıyla halkımız bir taraftan sokak hayvanları ile bir arada yaşamayı öğrenecekler diğer taraftan da bu hayvanlarımızın beslenme ünitelerinde beslenmelerine ve barınmalarına katkı sunacaklar. Belediye olarak biz de bu hayvanların aşılanması, sağlıklı bir şekilde yaşamaları konusunda, kısırlaştırmaları konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Herhangi bir nedenle sokak hayvanları konusunda sıkıntı yaşayan vatandaşlarımız olursa kendi veterinerlerimizle tedavilerini yapıyoruz. Asıl olan bu hayvanlarımızı kapalı alanlarda barınaklarda tutulması değil doğal ortamlarında daha hijyenik ortamlarda bırakılması bu beslenme üniteleri ile kimseye zarar vermeden, çocukların da bu vesile ile hayvanlarla bir arada severek, besleyerek yaşamayı öğrenmesi açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. İnşallah Türkiye’ye örnek bir proje olur diye ümid ediyor, destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından şehir merkezinin muhtelif yerlerine bu barınaklardan bırakılırken barınakların kameralarla gözetim altında tutulduğu da öğrenildi.

Emre ÇİLOĞLU/TOSYA, (Kastamonu) (DHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Copyright© 2019 Tosya Haber37 Gazete ve Matbaacılık