Site Rengi

DOLAR 7,8469
EURO 9,4163
ALTIN 449,72
BIST 1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 11°C
Parçalı Bulutlu
Kastamonu
11°C
Parçalı Bulutlu
Sal 10°C
Çar 11°C
Per 12°C
Cum 13°C
dOBI7b
dOBI7b

Tosya’da yapılması planlanan proje; ‘Hafızlık Kur’an Kursu’

Tosya’da yapılması planlanan proje; ‘Hafızlık Kur’an Kursu’
Beypark
08.01.2020
1.135
A+
A-

Kur’an’ı Kerim’in usulüne uygun, doğru ve düzgün bir şekilde yüzüne okuma  ve hafızlık eğitiminin en esaslı bir şekilde yapıldığı yerler şüphesiz ki Diyanet işleri Başkanlığına bağlı kuran kurslarıdır. Bu kurslar geçmişten günümüze farklı dönemler geçirerek gelmiştir.

Yuva-ileti-im-reklam

Günümüzde 12 yıl olan zorunlu eğitim içinde çocuklarına hafızlık eğitimi aldırmak isteyen ailelere ve öğrencilere okulları ile beraber sene kaybı olmaksızın hafızlık eğitimini almalarını sağlamak amacıyla 2013 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında bir protokol yapılmıştır. İlkokulu bitirmiş öğrencilerin hem İmam Hatip Ortaokuluna, hem de Kuran Kursuna aynı anda kayıt yaptırarak okulla beraber hafızlıklarını da bitirme esasına dayalı bu proje 2019 yılında,  bugüne kadar alınmış güzel sonuçlar da göz önünde bulundurularak güncellenmiş ve devamı yönündeki irade teyit edilmiştir.

PROJENİN AMACI

Çocuklarımızın Kuran/hafızlık eğitimi ile beraber akademik eğitimlerini de örgün olarak almalarını ve her iki yönden de eksiksiz bir şekilde yetişmelerini sağlamaktır.

PROJENİN UYGULANIŞ

Bu proje ile çocuklarımız/öğrencilerimiz ilkokulu bitirdiklerinde  kuran kursuna kayıtları yapılmakta, aynı zamanda projenin uygulanacağı İmam hatip ortaokuluna da kayıtları yapılmaktadır. Kaydı yapılan öğrenciler kuran kursunda yatılı olarak kalmakta, sabah namazından sonra etütlerini  yapıp sabah kahvaltısından sonra da kuran kursu derslerine geçmektedirler. Sabah saat 07:00- 11:00 arası kuran kursu derslerini almakta, ders bitiminde servisle okula gidilmektedir. Okulda bu öğrencilere özel bir sınıf açılmakta, kuran kursunda olduğu gibi burada da aynı öğrenciler aynı sınıfta olmaktadırlar. Bu öğrencilerin derslerine Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında yapılan protokol gereği  mümkün mertebe özel öğretmenler girmekte, bu öğrenciler de diğer öğrencilerin aldığı bütün mesleki ve kültürel derslerini almaktadırlar. Okul derslerinin bitiminde tekrar kuran kursuna gelmekte , kursta akşam yapacakları etütlerle ertesi gününün kuran kursu ve okul derslerine hazırlıklarını yapmaktadırlar. Hafızlık ve okul derslerini beraber götürmekte olan bu yavrularımızın beslenme ve uykularına özen gösterilmekte, üç öğün kaliteli yemeğin yanında besin değeri yüksek kuru yemişler de aralarda verilmektedir.

Hafızlık yapmak için ideal olan 10, 11 yaşlarındaki bu öğrenciler genellikle 2 yıl içinde, bazıları da 3. yılda hafızlıklarını tamamlamakta 4. yıl olan orta okulun son sınıfında da hafızlıklarını tekrar edip sağlamlaştırmakta ve sınava girip belgelerini almaktadırlar.

PROJENİN GEREKÇESİ/NEDEN İHTİYAÇ DUYULDUĞU

Zorunlu eğitimin 5 yıl olan ilkokuldan ibaret olduğu yıllarda isteyen aileler 5. sınıftan mezun olan çocuklarını kuran kurslarına veriyorlardı. Bu çocuklardan kimileri bir süre Kur’an’ı Kerim’i yüzüne okumasını öğrenip kurstan ayrılıyor, kimileri de çalışıp hafız oluyorlardı. Ancak zamanla zorunlu eğitimin önce 8 yıla, daha sonra da 12 yıla çıkması ile hafızlık eğitimindeki bu düzen bozulmuş, kuran kursları öğrenci bulmakta zorlanmaya başlamıştır. Artık aynı yaş grubundan (11,12 yaş) düzenli bir şekilde öğrenci kaydetmek yerine kurslarımız kapanmadan eğitimlerine devam edebilmek adına farklı yaşlardan kim gelirse kaydetmek durumunda kalmışlardır. Bu şekilde liseyi bitirip gelmiş öğrencilerin yanında, liseyi dışarıdan okumakta olanlar ve ortaokulda ya da lisede sınıfını dondurarak gelenlerin kayıtları yapılmış ve değişik yaşlardan öğrencilerin aynı sınıf ve hocadan ders almaları gibi bir tablo ortaya çıkmıştır. Eğitim açısından da sakıncalı olan bu durum yetişen hafız sayısının ve kalitesinin de ciddi anlamda düşmesine sebep olmuştur.

Belli bir dönem hafızlık yapanlar okullarını (lise) açıktan okudukları için akademik açıdan tam olarak yetişememiş ve eksik kalmışlardır. Kuran kursunda okumadan, hafızlık yapmadan, İmam hatipte ve ilahiyat fakültelerinde okumuş olanlar  genellikle Kur’an’ı Kerim’i okuma bakımından eksik ve zayıf kalmışlardır. Bunlardan, akademik yönden iyi olup Kur’an’ı Kerim’i zayıf olan bazıları Diyanetin açtığı yazılı sınavlarda başarılı olup, ağırlıklı olarak Kur’an’ı Kerimden sorulan sözlü sınavlarda başarısız olmuşlardır. Kuran kurslarında okuyup hafız olan, ancak okulları dışarıdan okuyup akademik yönden zayıf kalmış bazıları da yazılı sınavını geçemediklerinden sözlü sınava da katılamamışlardır. Bu duruma bir çözüm bulmak ve öğrencileri hem Kur’an’ı Kerim hem de akademik yönden iyi bir şekilde yetiştirmek amacı ile söz konusu protokol yapılmış ve Türkiye çapında bu gün için 170 okul ve kursta uygulanmaktadır.

Ancak ne var ki eskiden beri çokça hafızın yetiştiği Tosyamızda hâlâ eski usul hafızlık yapılmakta, erkek öğrencilerin hafızlık yaptığı Hamza baba Kuran Kursu da, kız öğrencilerin hafızlık yaptığı Fazıl Ateş Kız Kuran Kursu da fiziki açıdan ve kapasite bakımından oldukça yetersiz bir durumdadır. Söz konusu kurs binaları uygun olmadığından yukarıda sözünü ettiğimiz projeyi uygulama imkanı da bulunmamaktadır.  Bunun Mevlana Camii’nin yanındaki 5080 m2 lik arsamız üzerine 100 yataklı, ilgili yönetmeliğe uygun bir Kur’an kursu yapmak istiyoruz. İnşallah burayı kız öğrencilerimize tahsis etmek istiyoruz. Hemen bunun ardından da  mülkiyeti Diyanet Vakfına ait İstanbul D-100 kara yolu kenarında bulunan 29000m2 olan  arsamıza yapacağımız ikinci binamızı da erkek öğrencilerimize tahsis edip söz konusu projeyi her iki kursumuzda uygulamak istiyoruz. Bu kurs binalarımızı, öncelikle de kız öğrenciler için olanı 2020 yılı eylül ayına tamamlayıp eğitim öğretim dönemine yetiştirmek istiyoruz.

Bunun için okulların yaz tatiline girerek kapanmasıyla  açılacak olan yaz kurslarımız ile işe başlamak ve ilk okulu bitirmiş kız ve erkek çocuklarımızı  yaz tatilinin başında seçerek hazırlık sınıflarına almak istiyoruz. İlk okulu bitirip orta okula başlayacak çocukları olup İmam Hatip Orta okulla beraber hafızlıklarını da yaptırmak isteyen aileleri bilgilendirme amacıyla vermiş olduğumuz bu kadar bilgi ile şimdilik yetinelim. İnşallah zaman içinde tekrar konuyla ilgili bilgilendirmelerimiz olacaktır.

AR-EL-K
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.