Tosya Haber37.com

Tosya’da yaşanan ekonomik kriz masaya yatırıldı

Tosya’da yaşanan ekonomik kriz masaya yatırıldı
1.452 Okundu
06 Şubat 2019 - 10:51

Tosya’da yaşanan ekonomik sıkıntıların önüne geçmek ve devlet desteğinin yanı sıra İhtisas Üniversitesi konumuna yükselen Kastamonu Üniversitesi ile işbirliği yapmak amacıyla istişare toplantısı düzenlendi. Tosya’daki bir çok iş adamının katıldığı toplantıya Ak Parti Milletvekilleri Hakkı Köylü ve Metin Çelik de katılarak ilçede yaşanan ekonomik sıkıntılar birinci ağızdan dinlendi.

Tosya Belediyesi ile Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde düzenlenen toplantı yaklaşık 5 saat sürdü. Yoğun bir katılımın olduğu toplantıda özellikle Tosya’daki iş adamları yaşanan sıkıntıları milletvekilleri ile paylaştı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Kazım Şahin kalabalık bir katılım olması münasebetiyle herkese teşekkür etti. “Tosyamızın ekonomisini, üretimini, sanayi ve ticaretini masaya yatıralım konuşalım. Yetkililer bu konuyla alakalı bilgiler versinler siz değerli iş adamlarımıza ve bu sayede çözüm yolu bulma konusunda da destek almış olacağız” dedi.

Daha sonra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Ekşi’de “ Tosya’da yaşanan ekonomik sıkıntılar hakkında neler yapabiliriz? Gücümüz neye yeter? gibi konuları dillendirmek adına bu toplantıyı düzenledik inşallah herkes için faydalı olur” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Kastamonu Üniversitesi Dekan ve Profesörleri, KUZKA, İŞKUR, KOSGEB, TKDK İl Müdürleri kurumlarının destekleriyle ilgili bilgiler vererek iş adamlarının hazırladıkları bir çok projeye araştırma ve geliştirme katkıları ile bir çok hibe ve kredi desteklerinin olduğunu ifade ettiler.

Bilgilendirmelerin ardından Tosyalı iş adamları merak ettikleri konuları ve vergiler hakkında şikayet ve isteklerde bulundular. Daha sonra Ak Parti Milletvekili Metin Çelik yaptığı konuşmasında; “Türkiye’nin yaşadığı süreçler hepimizin malumu. Tosya bize her zaman Ak Parti’mize sağlam bir destek vermiş bir ilçemiz, dolayısıyla burada olan hemşehrilerimiz Türkiye’de olan biteni zaten farkındadır diye düşünüyorum. Tabi şu anda Ağustos ayından bu tarafa Türkiye’deki ekonomik dalgalanma Tosya ilçemizi de haliyle etkilemiştir. Bu ekonomik saldırıya karşı Türkiye anında karşılık vermiştir. Hükümetimiz bu nedenle sıkı bir para politikası uyguluyor. Yani giderleri mümkün olduğunca azaltmaya dönük, israf varsa bunu engellemeye dönük, bir an önce ekonomiye katkısı olan yatırımların öne çekilmesine dönük. Belki de kısa vadede ekonomiye katkısı olmayacak yatırımları biraz daha ötelemeye dönük bir ekonomik programı şu anda hükümetimiz Eylül ayından itibaren uygulamaya koymuştur. İnşallah bu sıkıntılı süreci kolay bir şekilde atlatacağımızı düşünüyorum” dedi.

Hemen ardından Milletvekili Hakkı Köylü de ülke genelinde yaşanan ekonomik sıkıntılara değinerek; “Seçimden sonra Dolar yükselecek diye konuşuluyor. Ancak bunlar seçim öncesi üretilen tezviratlardır bunlara kimse inanmasın. “Ekonomik bir sıkıntı yaşıyoruz ama artık yapmamız gereken şey AR-GE yatırımlarını arttırmak buna son derece büyük destekler var ve yeni şeyler icat etmek, teknolojiyi iyice yukarı çıkarmak. Yıllar önce kuru üzüm, kuru incir, yemiş, fasülye, nohut her neyse onları epeyce aştık artık makine ihraç ediyoruz ama hala sanayi konusunda yapmamız gereken çok şey var işte burda bu görev hepimize düşüyor. Sanayimizin üretmesi, daha yeni işler ortaya çıkarması gerekiyor. İnşallah hükümetimiz bu destekleriyle esnafımızı ve sanayicimizi bu zor günlerden çıkaracaktır” dedi.

Toplantıya Ak Parti Milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik, Ak Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, Ak Parti İlçe Başkanı Metin Ekşi, Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Profesör Dr. Saim Ateş, Kastamonu Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Adem Yavuz Sönmez, Kuzka Genel Sekreteri Serkan Genç, Kastamonu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Orhan Kandemir, İşkur Şube Müdürü Fevzi Kılıç, KOSGEB İl Müdürü Nevzat Erol, Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurumu İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu ve Tosyalı esnaf ve iş adamları katıldı.

-Emre ÇİLOĞLU

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Rasim Eseroglu6 Şubat 2019 / 11:07Cevapla

Calisma Allanlari ile ilgili Ihtisas fuarlarina katilsinlar…yurt disi is gezilerine katilinmasi Yurt disi pazarlamaya one. verilmesi..

Copyright© 2019 Tosya Haber37 Gazete ve Matbaacılık