Site Rengi

DOLAR 7,9526
EURO 9,4726
ALTIN 462,94
BIST 1.325
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 8°C
Çok Bulutlu
Kastamonu
8°C
Çok Bulutlu
Per 9°C
Cum 12°C
Cts 13°C
Paz 13°C
dOBI7b
dOBI7b

Tosyalı Bal Üreticileri kooperatif çatısı altında buluştu

Tosya Balı için üreticiler kooperatif çatısı altında birleşerek üretimi geliştirme peşinde.

Tosyalı Bal Üreticileri kooperatif çatısı altında buluştu
Beypark
05.11.2019
1.785
A+
A-

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin’in hayata geçirdiği proje sayesinde, ilçedeki arıcılar kooperatif çatısı altında bir araya geldi. Tosya’da bal üretiminin en üst seviyeye çıkartılarak balıyla meşhur bir Tosya için ilk adımların atıldığı öğrenildi. 100’den fazla bal üreticisinin buluştuğu toplantı oldukça verimli geçti.
Tosya Halk Kütüphanesi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda konuşan Kaymakam Pişkin, Tosya’nın bal üretimi konusunda, hem üretim kapasitesini artırmak hem de pazar payını genişletmek istediklerini söyledi.

Yuva-ileti-im-reklam

Aynı zamanda, Tosya’da ki arı üreticilerinin, üretim süreci içerisinde karşılaştıkları her türlü zorluğu minimize etmek istediklerini belirten Pişkin,” Bu uzun zamandır aklımda olan bir çalışmaydı. Bu çalışmanın olgunlaşmasını bekledim. Geldiğimiz noktada gerçekten arıcılık anlamında Tosya’nın güzel bir potansiyele sahip olduğunu gördük. Başka bölgelerde ki üretilen baldan farklı özgünlükleri olan bir bal çeşidimiz bulunmaktadır. Balımızın özgünlüğü ve zenginliği Tosya balının markalaşması ve coğrafi işaret almasına önemli katkılar sağlayacaktır. Sizleri bu anlamda desteklemek, kapasitemizi artırabilmek ve bu dağınık görüntüden kurtulabilmek için herkesin bir araya gelmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.
Devletin çok ciddi teşvikleri ve destekleri olduğunu hatırlatan Pişkin, şunları kaydetti: “Fakat bu teşvikler ve destekler daha çok tüzel kişilere haiz üretici birliklerine yapılıyor. Bizim belirli bir çatı altında bir araya gelerek ve projeler hazırlayarak, bu desteklere tüzel kişilik olarak başvurmamız gerekiyor. Bu kendi aranızda, özellikle Tosya balının önünün açılması, Tosya’daki üretilen katma değer içerisinde arıcıların ve arıcılığın payının artırılması noktasında bize özgü, Tosya’ya özgü bir yapılanma olacak. Amacımız, inşallah bu kooperatif sayesinde hem Tarım ve Orman Bakanlığımızın, hem Avrupa Birliğinin hem de diğer kurum ve kuruluşların bu anlamda ki hibelerinden sizlerin faydalanmasını sağlamaktır. Bütün bu ve benzeri çalışmaları bir araya geleceğimiz bir çatı altında gerçekleştirmeyi arzu ediyorum. Topyekun hepinizin içinde olacağı, yönetiminde olacağı, söz sahibi olacağı bir kooperatif çatısı altında bir araya gelelim ve ondan sonra projelere başvurmaya başlayalım. Katılımlarınızdan ötürü hepinize teşekkür ediyorum.”

Tarım ve Orman Bakanlığı Stratejik Pazarlama Daire Başkanı Özgür Akif Tel, ise, “Bugün burada Tosya’nın arıcılığı ve bal üretimi anlamında, en azından bir ivme kazandırılabilecek adımların atılabileceğini düşünüyoruz. Tosya balı zaten kıymetli bir bal. Türkiye şartlarına baktığımızda, fiyat olarak da değerini buluyor. Ancak birkaç sezon iklimden kaynaklı olarak kötü gitti. Tosya balının hak ettiği değeri bulabilmesi için bizim yapabileceklerimiz neler. Tosya balının diğer ballardan ayırt edilen özelliklerini belirleyebilirsek, Tosya balına coğrafi işaret alabiliriz. Coğrafi işaret aldığımızda, bu balın yüzde 30-40 katma değerini artırabiliriz. Burada iş sizde bitiyor değerli hemşehrilerim. Eğer bir araya gelemezsek büyük organizasyonları yapma şansımız olmuyor. Bir araya gelerek, Tosya’daki arıcılığı nasıl geliştirebiliriz, bir Tosya balı markasını nasıl oluşturabiliriz, bu katma değeri hepinize nasıl yansıtabiliriz bunun için çalışmalıyız. Hepinize saygılar sunarım.” diye konuştu.

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Önlem de yaptığı konuşmada, “Atalarımızın dediği gibi, bir elin nesi var, iki elin sesi var. Bunun başka bir yolu yok, mecbur kooperatifleşerek bir araya gelmek zorundayız. Kastamonu’da 79 bin adet arılı kovanımız var. Bunun 6 bin adeti Tosya’da. Geçen yıl 240 ton bal aldık Kastamonu’da. Bal üretimi çok hassas ve narin bir üretim tarzı. Bir önceki yıl 450 ton olan bal üretimimiz, havaların fazla yağışlı gitmesinden dolayı yarı yarıya kadar düştü. Kooperatifleşmenin ve birlikte olmanın en büyük avantajlarından biri de bu bilgilere kolay erişilebiliyor olmasıdır. Kooperatife gidildiği zaman, arılarımızda şu hastalık oldu, bir düşüş var bakar mısınız denildiği zaman tek tek den daha etkili olacaktır. Ben bu duygularla, hepinize katılımınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu toplantının hem Tosya tarımına hem de Kastamonu tarımına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” İfadelerini kullandı.

Son olarak söz alan Tosya Tarım ve Orman İlçe Müdürü Kadir Çavdar, Bal üretiminin floraya çok bağlı olan bir üretim modeli olduğunu ifade ederek, “Bu florada yağışlarla bire bir etkileşim içerisinde. Floranın çeşitliliği bizim direk bal kalitemizi etkiliyor. Biz bu flora için ne yapabilirizi de tartıştık. Bununla ilgili olarak Tosya Kaymakamı Sayın Deniz Pişkin’in direktifleriyle bal ormanı hayata geçecek inşallah. Bizim floradaki zenginliği artırdığımız zaman, hem verimimiz artacak, hem de kalitemiz artacak. Kalitemizin artmış olması demek, pazarla ilgili olan sorunlarında çözülmesine bir adım daha önce başlanmış olması demek. İnsanlar, gelir seviyesiyle alakalı da olsa hep kaliteli ürünleri tüketmek istiyor. Çok kaliteli bir şeyler üretiyor olabiliriz. Ama bunun gerçekten kaliteli olduğunu da ortaya koymamız gerekecek. Bunun için florayla ilgili çalışmalarımızın yanında, bu kalitemizin de ortaya çıkmasını sağlayacak çalışmalarımızın da olması gerekiyor. Bal üretimimizi artırdığımız zaman, mutlaka gelirimiz de buna bağlı olarak artacak. Ama bal üretimini artırmanın yanında, maliyetleri düşürmemiz gerekiyor. Üretimi artırmak tek başına kârı getirmiyor. Maliyeti düşürmenin bir yöntemi de birlikte hareket etmektir. Bu bağlamda bir arada olacak bir oluşumun elzem olduğunu düşünüyorum. Hepinize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
Üreticilerin söz alarak, sorun ve sıkıntılarını dile getirdiği toplantıya, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yetkililer ile üreticiler katıldı.

>> Mehmet ULUSOYLAR

AR-EL-K
YORUMLAR
  1. Avatar Mert dedi ki:

    Tosya princini ne kadar akibeti ne oldu ise Tosya balininda sonu o olur. Once Tosya pricincine sahip ciksin. Eski bir Tosya atasozu “Dolagi birakiyorlar cariga saldiriyorlar”