Site Rengi

DOLAR 7,7772
EURO 9,4655
ALTIN 460,32
BIST 1.331
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 13°C
Az Bulutlu
Kastamonu
13°C
Az Bulutlu
Cts 13°C
Paz 10°C
Pts 9°C
Sal 7°C
dOBI7b
dOBI7b

Tosyalı Hattat Kazasker Mustafa İzzet Efendi vefatının 143’üncü yılında anıldı

Tosyalı Hattat Kazasker Mustafa İzzet Efendi vefatının 143’üncü yılında anıldı
Beypark
18.11.2019
2.529
A+
A-

Yuva-ileti-im-reklam

Tosya Belediyesi muhteşem bir programa imza atarak misafirlerine unutulmaz bir akşam yaşattı.
Tosyalı Hattat ve Bestekar Kazasker(Kadı Asker) Mustafa İzzet efendinin vefatının 143’üncü yıl dönümü nedeniyle düzenlenen program Tosya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından tertip edildi.
Saat 20.30’da Kültür Merkezinde yapılan programa Kaymakam Deniz Pişkin Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil, MHP İl Başkanı Yüksel Aydın, Kastamonu Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt, MHP Tosya İlçe Başkanı M. Dündar Özurgancı, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Tosyalı Hemşehrimiz Habib Tabak’ın da aralarında bulunduğu Konya Tasavvuf Musikisi Korosu işbirliği ile düzenlenen gecede ünlü TRT sunucusu Ali Bektaş ve yine hemşehrimiz Tosyalı Genç Hattatlarımızdan Ahmet Kutluhan’ın Kazasker Mustafa İzzet Efendi’nin hayatı ve eserleri hakkındaki söyleşisi geceye ayrı bir güzellik kattı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Konya Tasavvuf Musikisi Korosu tarafından Mustafa İzzet Efendi’nin eserlerinin seslendirildiği program büyük alkış aldı. Program sonunda Tosyalı Hemşehrimiz Habib Tabak tarafından seslendirilen Kur’an-ı Kerim tilaveti salonu dolduran misafirleri mest ederken Hemşehrimiz Tabak da alkışlara nazik selamıyla karşılık verdi.

Gecenin finalini Başkan Volkan Kavaklıgil yaptı. Değerlerimizin yaşaması ve yaşatılması için bu tarz etkinliklerin devam edeceğinin altını çizen Başkan Kavaklıgil konuşmasında şu sözlere yer verdi. “Siyasi anlamda yapmış olduğum konuşmalarda ben hiç bu kadar heyecanlanmamıştım. Çünkü 143 yıl önce ahirete intikal etmiş, marifeti saymakla bitmeyecek bir hemşehrimizi bugün anmanın üzüntüsü içerisindeyim. Bu programı organize etmemizde bizlere öncülük eden başta Habib Tabak’a teşekkür ediyorum. Ben 29 yaşındayım bu yaşıma kadar gönlümle, kulağımla, her şeyiyle hissedebildiğim dolu dolu bir programı bizlere hazırladınız ve sundunuz Allah hepinizden razı olsun.
Bizim burada toplanmamıza vesile olan Kadı Asker diyelim Mustafa İzzet Efendiye’de Allah gani gani rahmet eylesin.” Dedi. Bu programın başlangıç olduğunu söyleyen Başkan Kavaklıgil bu gibi etkinliklerin ilerleyen günlerde artarak devam edeceğini söyledi.
Etkinlik çiçek takdimi ve hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

A’DAN Z’YE TOSYA KİTABINDA KAZASKER İZZET EFENDİ

Tosya Belediyesi tarafından 143’üncü ölüm yıl dönümünde unutulmayan Kazasker Mustafa İzzet Efendi anısına özel bir program hazırlanmasının ardından 143 yıldır neden kimse tarafından bilinmediği tartışılmaya başlanırken Tosya Haber37 Gazetesi tarafından 3 yıl gibi bir sürede hazırlanan A’dan Z’YE TOSYA kitabında Tosyalı Hattat Kazasker Mustafa İzzet Efendi’nin hayatı kaleme alınmıştı.

>> Emre ÇİLOĞLU

TOSYALI HATTAT KAZASKER MUSTAFA İZZET EFENDİ KİMDİR?

Destân Ağazâde Mustafa Ağa’nın oğlu olarak H. 1216/M. 1801’de Tosya’da doğdu. Ana tarafından nesebi, Şeyh Seyyid İsmâ’il-i Rumî’ye dayanır. Babasının vefâtı üzerine, annesi tarafından çocuk denebilecek yaşta iken İstanbul’a gönderilir. Henüz 13 yaşında ve Fâtih’teki Baş Kurşunlu Medresesi’nde ilim tahsîl ederken Bahçekapısı’ndaki Hidâyet Cami’nde Cuma selâmlığına çıkan Sultan Mahmud’un huzurunda edâ ettiği na’t-ı şerîfin beğenilmesi üzerine Silâhdâr Gâzî Ahmed Paşazâde Alî Bey’in himâyesine verilir.

3 sene onun dâiresinde tahsîl ve terbiye görüp hüsn-i hat dersleri aldıktan sonra Galata Sarayı’na çerağ edilir. Orada da 3 sene kaldıktan sonra H. 1236/M. 1820’da Silâhdâr Alî Paşa’nın iltimâsı ile Enderûn’a alınır. Burada da Kömürcüzâde Hâfız Şeydâ’dan musıkî dersleri alıp neyzenlik ve hânendeliğe çalışır. Ancak daha sonra askerliğe geçmek arzusuyla saraydan çerâğ olmak ister. Kabul görmemesi üzerine 100 guruş mâhiye ihsân ile H. 1245/M. 1829’da hac vazifesini ifâ etmek üzere saraydan ayrılır.

Nakşibendî Târikatı meşâyihinden Kayserili Alî Efendi ile birlikte Hicaz’a giderek, Abdullah Dehlevî hulefâsından Şeyh Mehmed Cân Efendi’ye hizmetine girer. Oradan Mısır’a geçerek 7 ay kadar orada kalır. İstanbul’a döndükten sonra da Mahmud Paşa Hamamı civârında bir hâneye yerleşerek, başında Nakşî tâcı ve sırtında Dehlevî hırkası olduğu hâlde saray yaşantısından uzak durmaya çalışır.

Ancak bir Ramazân günü Bayezid Cami’nde kamet aldığına şâhid olan Sultan Mahmud, hizmetini terkederek bu kıyafete girdiği için kendisine pek ziyâde kızıp nefyine fermân verir. Araya girenlerin delâleti ile affedilerek, tekrar Sultan Mahmud’un muhabbetini kazanan Mustafa İzzet Efendi, ömrünün sonuna kadar sultanın sâz nevbetlerine devam ederek nice lütûf ve iltifâtına nâil olur. Muhtelif tarihlerde muzıka ve hademe-i hümâyûnun hutût muallimliklerine tayin edilir.

Sultan Abdülmecîd’in cülûsundan sonra da Eyüp Sultan Cami hitâbetine getirilir. Ayrıca Lâleli Cami Evkafı’nın kaymakamlığı da uhdesine tevcîh edilir. 1261 senesi Muharrem’inde (Ocak-1845) Eyüp Sultan Cami’nde Sultân Abdülmecîd’in huzurunda okuduğu hutbe pek ziyâde beğenildiğinden imâm-ı sânî-i sultânî olur. Bu arada ilmiye kademelerinde de hızla yükselerek muhtelif tarihlerde Selânik, Mekke ve İstanbul kadılığı payelerini elde eder. Receb-1265/Mayıs-1849’ta da Anadolu Kazaskerliği pâyesini alır.

O senenin Zi’l-hicce’sinde(Kasım) de baş-imâm olan Mustafa İzzet Efendi’ye ilâve olarak Rumeli Kazaskerliği pâyesi verilir. Ertesi sene şehzâdegânın yazı muallimliğine ve Şehzâde Abdülazîz’in müzâkerecilik hizmetine tayin olunur. H. 1269/M. 1852’de imâmlıktan ayrıldıktan sonra iki def’a Meclis-i Vâlây-ı Ahkâm-ı Adliyye’ye âza ve ardından fiilen Rumeli Kazaskeri olup “hasbe’l-usûl Reisü’l-ulemâ ve Nâkibü’l-eşrâf” olur.

Meclis-i Vükelâ’ya me’mur iken H. 27 Şevvâl 1293/M. 16 Kasım 1876 tarihinde vefât eden Mustafa İzzet Efendi, müntesiblerinden olduğu Tophâne’deki Kadirîhâne Tekkesi’nin hazîresinde medfundur. Defni esnâsında, fazilet sâhibi bir zâtın, “Efendiler, buraya gömdüğümüz bir ma’arif sandığıdır!” dediği menkûldür. Mezartaşındaki kitâbe şâkirdlerinden Muhsinzâde Abdullah Bey tarafından yazılmıştır.

AR-EL-K
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.