DOLAR 16,8853
EURO 17,8334
ALTIN 992,10
BIST 2.554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 16°C
Hafif Yağmurlu
Kastamonu
16°C
Hafif Yağmurlu
Paz 14°C
Pts 19°C
Sal 22°C
Çar 22°C
resim yükle
resim yükle

Yaratan Rabbinin Adıyla Oku

Yaratan Rabbinin Adıyla Oku
Beypark
08.09.2021
682
A+
A-

Yüce Rabbimiz insanı en mükemmel bir kıvamda yaratmıştır. (Tin suresi, 4) Ancak bu mükemmellik iyi bir eğitimle ve faydalı bilgiler ile donanıp, o bilgilerin uygulamaya konulması ile yerini bulur. Tabiri caizse, insan dünyaya geldiğinde tertemiz bir sayfa gibidir. Bu sayfaya iyi ve faydalı şeyleri yazmak gerekir.

REKLAM-VEREB-L-RS-N

Her canlı dünyaya geldikten sonra hayata hazırlanabilmek için gerek anne-babasından gerekse çevresinden bir takım şeyler öğreniyor olsa da, onu hayatta ayakta tutacak, başarılı kılacak özellikleri ağırlıklı olarak doğuştan getirir ve içgüdüsel olarak uygular.
Ancak insanın durumu diğer canlılardan çok farklıdır. İnsanın hayata donanımlı bir şekilde hazırlanabilmesi, özellikle bir müslüman için dünya ve ahiretini kazanmanın yollarını öğrenebilmesi için çok daha kapsamlı bir eğitime ihtiyacı vardır. Bunun için Rabbimiz Teala Kur’an-ı Kerim’in ilk inen ayetlerindeki emri okumakla ilgili olmuştur. Ayetler şu şekildedir. “Yaratan Rabb’inin adıyla oku”. O, insanı alaktan yarattı. Oku senin Rabbin sonsuz kerem/ ikram/iyilik sahibidir ki insana kalemle yazmayı da öğretti. İnsana bilmediklerini o öğretti.” ( Alak suresi,1-5)
İslam’ın ilk emri nedir diye sorulmuş olsa insanımızın çoğunluğu ” oku” diye cevap verir. Verilen bu cevap bir ölçüde doğru olsa da eksiktir. Zira mealini verdiğimiz ayetlerde Rabbimiz Teala sadece okumamızı değil, nasıl ve niçin okumamız gerektiğini de bildirmiştir. اسم / İsim kelimesinin başındaki “ب” “b” harfi, ayeti şu şekilde anlamamızı gerektirmektedir.
1.”Yaratan Rabb’inin adıyla oku” : Okumaya onun adıyla (bismillah diyerek başla)
2. “Yaratan Rabb’in için oku: Allah’ın kitabı Kur’an-ı Kerim’i oku, anla, yaşa. İnsanı oku, anlamaya çalış. Kainatı/evreni oku. Okuduğun şeyleri Rabb’inin rızasını kazanmak için oku. Kainata/evrene Rabbinin okunası bir kitabı gözüyle bak. Okuduğunda, dünyanın ve bütün bir evrenin varoluşunun ve düzeninin Rabb’inin yaratması ile olduğunu gör. Yaratılmışları incelemek, araştırmak seni yaratana götürsün…. Böyle bir okuma, böyle bir anlayış dinimizde en yüksek mertebelere layık görülmüş ve Rabbimiz Teala şöyle buyurmuştur. ” Allah içinizden gerçek anlamda iman etmiş olanları ve ilim sahiplerini yüksek derecelere çıkarır.( Mücadele suresi,11) İnsan olarak, sahip olduğu potansiyelin içini doldurup kemal’e erdirecek böyle bir bilgiye sahip olmak ise bütün müslümanlara farz kılınmıştır. ” İlim öğrenmek her müslümana farzdır. ( İbni mace, Mukaddime, 17)
Gerçek bilgi sahibi olan kimse kendi varlığının ve çevresinde olan her şeyin, boşuna değil bir amaca yönelik olarak var olduğunun farkında olur ve Yüce Yaratıcıya karşı derin bir saygı duyar. Nitekim Rabbimiz Teala: ” Kulları içinde ancak alimler/bilginler Allah’a karşı layık olduğu şekliyle saygı (ve heyecan) duyarlar.” ( Fatır suresi, 28 )
“Dünyayı isteyen ilme/bilgiye sarılsın. Ahireti isteyen ilme/bilgiye sarılsın. Hem dünya hem de ahireti isteyen yine ilme/bilgiye sarılsın” şeklindeki İmamı Şafii’nin sözü ilmin dünya ve ahiret için nasıl vazgeçilemez bir ihtiyaç olduğunu çarpıcı bir şekilde ifade etmektedir.
Dinimizin gereklerini. yerine getirebilmek için belli seviyede bir bilgiye sahip olmanın gerektiği gibi dünyamızı mamur edebilmek için de bilgi olmazsa olmazımızdır. Bilgi/ teknoloji kimin elindeyse güç, kuvvet ve dünya üzerinde söz sahibi olma yetkisi de onun elinde olacaktır.
Okullarımız pazartesi günü itibariyle açılmış bulunuyor. Sayıları milyonları aşan yavrularımız bilgi öğrenmek, eğitim almak için okullarına gidiyorlar. Onların okullarında başarılı olabilmeleri, vatanımıza milletimize dinimize, mukaddesatımıza faydalı kişiler olarak yetişebilmeleri için üzerimize ne düşüyorsa yapmalıyız. Bir veli olarak günlük, okulda ne yaptıklarını, ne öğrendiklerini çocuğumuza sorabilir okul yönetimi ve öğretmenleri ile sürekli iletişim halinde bulunabiliriz. Rabbimiz Teala hem dünyada hem de ahirette bizler için göz aydınlığı olacak hayırlı nesiller yetiştirebilmeyi nasip eylesin. amin.

I0SuO.gif
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.