Site Rengi

DOLAR 7,8187
EURO 9,3602
ALTIN 449,83
BIST 1.329
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kastamonu 13°C
Az Bulutlu
Kastamonu
13°C
Az Bulutlu
Pts 13°C
Sal 11°C
Çar 12°C
Per 13°C
dOBI7b
dOBI7b

Zalimin Zulmü ve Ümmetin Gözyaşı Köşe Yazısı

Zalimin Zulmü ve Ümmetin Gözyaşı Köşe Yazısı
Beypark
19.06.2019
1.130
A+
A-

Son yüzyıldır kopuk yaşadığımız dünya hayatında birbirimizi kenetleyici, bağlayıcı ve barındırıcı unsurlardan uzak olmanın derin sarsıntısı ve depremiyle karşı karşıyayız maalesef. Ümmet olarak şuur eksenini kaybettiğimiz bu arızalı duruş, İslam’ın fertlerine bedeller ödetmekte ve İslam beldelerinin dünya haritasından silinmesine ayrıca sebebiyet vermiştir. Herkesin fert fert kendi dünyasını yaşadığı, kendi benliğini merkeze alıp ego kompleksine soyunması ve dış âlemde olup bitenlerden bigâne (yabancı) kalması karşımıza dağılmış bir İslam Âlemi portresini çıkartmaktadır. Zamana ve mekâna seslenici kadrolardan yoksun nesil oluşumuz bizde böyle bir eksikliğin, parçalanmışlığın ve dağılmışlığın çerçevesini acı manzarasıyla çizmiştir. Bu yazının amacı dünya ekseninde aynı safta birlik ve beraberlik içerisinde olamayışımızın üzerinde durarak kulaklarımıza kadar kızarmak için değil, gaflet uykusuna kapıldığımız bu yeni süreçte dirilebilmenin ve diriltebilmenin kodları üzerinde çözümler sunmanın imkanlarını aralayacaktır. Her şeyden önce meselemizi ciddi anlayış üzerine bina etmemiz, hakkında somut adım atacağımız konunun berraklaşmasına ve neticenin filizlenmesine katkı sağlayacaktır. Yazıda kurmaya çalıştığımız tespit ve önerileri önce algı dünyamızda şekillendirmeli ve daha sonra hayatımıza tatbik edebilmemin yollarını aramalıyız.

Yuva-ileti-im-reklam

Bugünün yaşanan konjonktürel durum haritasında bir Yahudi’nin ya da Hristiyan’ın başına birileri tarafından zulüm yapılsa dünya jandarmalığına soyunan kesimlerin adalet ve merhamet timsali kesildikleri görülür. Lakin daha şiddetli zulümlerin cereyan ettiği İslam beldelerindeki sessizlik, dünya iktidarlarının çelişkisini ve ikiyüzlülüğünü gözler önüne sermektedir. Dünyanın orta doğusuna yapılan menfur darbe ve eylemlerin arka planında art niyetlerin olduğu at gözlüklerle dahi okunurken biz Müslümanların böylesine vahşet üzerine inşa edilmiş kanlı projelerin aslında Hilal ile haçlının savaşı olduğunu ne zaman kavrayıp fiiliyata ilişkin hamlelerde bulunacağız? Yapılan yüz yıllık plan projelerin bizleri sömürme kavramı üzerinden yenilgiye ve ilgili hegemonyanın kucağına itmediğini kim hangi sözle ve anlayışla inkâr edebilir doğrusu şaşarım. Bilhassa son yıllardır yaşanan acı olayların tecrübesi, iddiasında bulunduğum verileri güçlendirmektedir. Örneklerle devam edecek olursak Doğu Türkistan’da Myanmar tarafından yapılan işkence ve vahşetlerin, Suriye’de Esad aracılığıyla birileri tarafından yapılan darbe ve katliamların, Mısırda Mursi’ye yapılan darbe ve yerine kendi ideolojisini devam ettirecek yönetim biçimin yerleştirilmesi, Kudüs’ün Siyonist İsrail askerleri tarafından abluka altına alınmasında, Efendimiz olan Hz Muhammed (Sav)’in ihya ettiği Mekke ve Medine’yi içinde barındıran Suudi Arabistan’ın ABD tarafından sinsice yönetildiğine dair birtakım tarihi veriler konumuz açısından oldukça özet sunmaktadır.

Artık uyku gafletinden uyanıp Müslümanca yaşamanın sorumluluğu altında aynı yolun yolcusu ve aynı safın cemaati olma vakti gelmedi mi? Televizyon ekranlarında gördüğümüz çaresiz anne ve babaların gözleri önünde katledilen evlatlarına karşı feryat çığlıkları vicdan kulaklarımızda bir etki uyandırmıyor mu? Aynı şekilde şuur ekseninde birleşip dil, ırk ve renk ayrımı yapmaksızın aynı çatı medeniyetinde toplanıp var olma zamanı gelmedi mi? Küffarın gücüne karşı iman serüvenimizi atağa geçirip Haç ile Hilalin davasında hilalin uğrunda nefer olmak en büyük arzumuz, algımız ve hareketimiz olmalı. Geçmişimizden aldığımız tarihi tecrübeyi istikbalimize istikamet verecek şekilde sözlerimizden önce kalbimize nakşedebilirsek tutsak İslam şehirlerinde esaret altında kalan kardeşlerimiz hür olmanın mutluluğunu yaşayacak ve gözyaşları son bulacaktır. Bizler birlik ve beraber olabilirsek zalim küffarın karşısına topyekûn olarak Müslüman kimliğiyle dikilebilirsek işte o zaman bu ümmetin kaderi gülecek ve dünya yeni bir iklim siyasetine girecektir.

AR-EL-K
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.